Ogoszenia Tychy Ogoszenia Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Co, gdzie, kiedy?

  • 4 czerwca 2019
  • 13 czerwca 2019

NL - czyli nieoczywiste oblicze Holandii w obiektywie M. Zimnala

Za nami:

"NL" to tytuł wystawy fotografii z Holandii autorstwa Marcina Zimnala z Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, której wernisaż odbędzie się w czwartek, 13 czerwca o godz. 18.00 w galerii Spółdzielczego Domu Kultury „Tęcza” w Tychach.

NL - czyli nieoczywiste oblicze Holandii w obiektywie M. Zimnala · fot.


Nie będzie żadnego tulipana ani wiatraka! Zobaczymy nieoczywiste kadry, których próżno szukać w folderach biur podróży. Te bardzo osobiste fotograficzne zapiski z kilku wyjazdów, odbiegające od potocznych wyobrażeń o kraju tulipanów, kanałów i wiatraków, powstały z punktu widzenia turysty, którego cele różnią się od programu standardowej wycieczki. Który nie może ominąć serów, muzeów, galerii fotografii i cmentarzy. Który zastanawia się jak pokazać obfotografowaną już z każdej strony Dzielnicę Czerwonych Latarni. Który będąc wychowany w mieście z browarem musi odwiedzić matecznik Heinekena i cieszy się na niespodziewany widok trolejbusu jako dzieła sztuki.

- Staram się pokazać moją prywatną Holandię. Swoją wizję ciekawego kraju, w którym czasem w zasięgu wzroku więcej jest rowerów niż ludzi. Gdzie malarskie dzieła mistrzów sprzed wieków sąsiadują ze współczesną fotografią Robin de Puy. Gdzie krzywizny domów nad kanałami w centrum Amsterdamu przyprawiają o zawrót głowy, a w większości okien nie wiesza się firanek - wyjaśnia Marcin Zimnal. Na wystawie znajdą się fotografie wykonane między innymi w Amsterdamie, Rotterdamie, Hadze i Utrechcie. - Kto już był w Holandii, może być zaskoczony wybranymi kadrami. Kto planuje wyjazd, proszony jest o nie sugerowanie się tym, co zobaczy, bo to naprawdę subiektywne spojrzenie - dodaje autor.

Miejsce wystawy nie jest przypadkowe, to właśnie w Tęczy pierwszy raz jego zdjęcia pokazano publicznie i było to równo 20 lat temu, na wystawie „Złota Praga”.

NL - czyli nieoczywiste oblicze Holandii w obiekty


Marcin Zimnal pokazywał w Tychach wystawy indywidualne „R.I.P. Tyskie cmentarze” (2002) i „Festiwal Ryśka Riedla” (2004). Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, w tym kilku edycjach Śląskiej Fotografii Prasowej w Bibliotece Śląskiej. Od 19 lat jest współorganizatorem Tychy Press Photo, wystawy i konkursu fotografii prasowej - za tę inicjatywę razem z Dominikiem Gajdą otrzymał w minionym roku nagrodę Prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby w dziedzinie kultury. Działa w Tyskim Towarzystwie Fotograficznym, od 2015 roku jest jego prezesem. Był pomysłodawcą i współautorem książki fotograficznej „Stare Tychy. Fotografie”, wydanej przez Tyskie Towarzystwo Fotograficzne. Od kilku lat dokumentuje przemianę centrum Katowic i chorzowski Park Śląski.

Wystawa „NL” potrwa do końca sierpnia. Wstęp jest wolny. 

Organizatorzy: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza” Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard” i Tyskie Towarzystwo Fotograficzne. SDK „Tęcza” znajduje się w Tychach przy Al. Niepodległości 188.

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/429429460953418

BM / tychy.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA