tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Co, gdzie, kiedy?

  • 17 listopada 2018
  • 19 listopada 2018

Tychy w obiektywach mobilnych fotografów z całej Polski

Za nami:

8 grudnia w Tychach odbędzie się kolejne z comiesięcznych spotkań fotografów mobilnych. Czterdziestu fotografów z całej Polski przejdzie przez miasto i sfotografuje je swoimi smartfonami. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby, a lokalnymi partnerami wydarzenia zostały Tyskie Linie Trolejbusowe i Tyskie Browary Książęce.

Uczestnicy przejdą od budynku dworca kolejowego na Osiedle A, obejrzą architekturę osiedla i płaskorzeźby, a następnie wsiądą do trolejbusu, który został udostępniony przez jednego z Partnerów- Tyskie Linie Trolejbusowe. Przejadą ulicami miasta nad jezioro Paprocany, odwiedzą Kościół Ducha Świętego i sfotografują m.in. Bramę Słońca, murale, mozaiki i Tyski Rynek. W harmonogramie jest również wizyta w Browarze Książęcym.

Podczas zwiedzania miasta powstaną setki zdjęć, które będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych. Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/253861725168466/, zapisy potrwają do 19 listopada. Od stycznia do czerwca 2019 fotografowie będą kontynuować cykl spotkań i odwiedzą kolejno: Wałbrzych, Opole, Świdnicę, Kłodzko, Gdynię, Zieloną Górę.

Prowadzący Tychy Mobile Photo Trip - Mateusz Maliszewski - “Rocznik Czarnobyla…do tej pory widać efekty” - jak sam o sobie mówi z ironią. Pochodzi ze Śląska. Tychy to jego drugi dom. Tutaj często odwiedzał swoją rodzinę i obserwował jak miasto zmienia się z biegiem czasu. Zdjęcia robi tylko za pomocą swojego telefonu.

O mieście pisze tak:
Tychy to jedno z największych miast województwa śląskiego. Miasto to ma kilka twarzy. Jest miastem m. in. przemysłowym, proekologicznym, a także posiadającym wiele osiedli. Przemysł w Tychach funkcjonuje głównie na obrzeżach miasta, gdzie się znajduje Specjalna Strefa Ekonomiczna. W środkowej części miasta przemysł też ma się dobrze, czego przykładem jest Browar Książęcy, którego zakamarki poznamy. Mimo rozbudowanego przemysłu, Tychy też są proekologiczne. Znajduje się tu wiele skwerów, parków, stawów, jezioro Paprocany, a także rozbudowana sieć dróg rowerowych. Warto wspomnieć o komunikacji miejskiej. Większość autobusów napędzanych są gazem, a także możemy spotkać trolejbusy. Tychy to także blokowiska. Znajdują się tu 23 osiedla, których nazwami są litery alfabetu. Podczas Tripu przyjrzymy się osiedlu A.

Tychy w obiektywach mobilnych fotografów z całej P


Mobile Photo Trip - to cykl comiesięcznych spotkań fanów fotografii mobilnej. Mobilnej? Wykonywanej za pomocą aparatu fotograficznego w telefonie komórkowym. Co miesiąc grupa 35-40 fotografów odwiedza inne miasto, gdzie wraz z gospodarzem [lokalny fan fotografii mobilnej] poznaje jego zakamarki. Podczas oprowadzania po mieście powstaje kilkaset zdjęć prezentujących codzienny tryb życia miasta, jego zabudowę, architekturę, mieszkańców i lokalny koloryt. Cały cykl spotkań trwa od września do czerwca i obejmuje 10 miast. Poprzednie edycje pokazały, że uczestnicy projektu generują duży ruch w mediach społecznościowych. Wydarzenia w ramach Mobile Photo Trip często były relacjonowane przez lokalne media, a inicjatywę wspierały miejskie i wojewódzkie instytucje.

Pomysł na Mobile Photo Trip narodził się w czerwcu 2015 roku, a już w listopadzie odbyło się pierwsze nasze spotkanie w Bytomiu. Na pierwszą edycję zostało zaplanowanych 8 miast w Polsce. Sukces pierwszych kilku spotkań sprawił, że wraz z grupą sześciu osób zaczęliśmy planować drugą edycję, a w kolejnym roku trzecią. 8 września 2018 spotkaniem w Żyrardowie otworzyliśmy czwarty sezon Mobile Photo Trip, a w dniach 20-21 października odwiedziliśmy drugi raz Poznań (w ramach cyklu FOTOpowroty). Kolejne miasta na naszej trasie to: Wałbrzych, Opole, Świdnica, Kłodzko, Gdynia oraz Zielona Góra.

Mobile Photo Trip ma też szerszy wymiar, nie tylko związany z naszym własnym rozwojem, czy z promocją fotografii mobilnej. Jesteśmy Stowarzyszeniem, zrzeszającym ludzi z pasją, którzy w swoich działaniach wciąż idą dalej. Z tej potrzeby nieustannego rozwoju zrodził się pomysł na organizację pierwszego w Polsce i prawdopodobnie w Europie festiwalu fotografii mobilnej “Yes I’m Mobile”, którego pierwsza edycja jest już za nami. Odbył się on we Wrocławiu i na kilka dni (21-23 września 2018 r.) zamienił to miasto w miejsce warsztatów, plenerów, prelekcji, dyskusji i wystaw. Sukces festiwalu sprawił, że już dziś planujemy kolejną jego edycję.

W lutym 2017 Stowarzyszenie Mobile Photo Trip zostało uhonorowane tytułem Grand Prix 2016 w rankingu Event’s Award. Obecnie zespół liczy 19 osób. Byliśmy obecni na tegorocznym Slot Art Festiwalu, na którym Mobile Photo Trip realizował wraz z firmą Epson fotograficzny projekt “Codzienność”.

BM / tychy.info

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.