tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Co, gdzie, kiedy?

  • 6 października 2018

XVII Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa

W dniach 21-27 października Tychy staną się europejską stolicą gitary klasycznej, a to za sprawą siedemnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” z konkursem gitarowym im. J. E. Jurkowskiego.

Śląska Jesień Gitarowa
fot.


Jest to największy festiwal poświęcony gitarze klasycznej w naszej części Europy i jeden z największych na naszym kontynencie, cieszący się renomą i uznaniem w środowisku muzycznym, który gromadzi międzynarodową publiczność oraz uczestników. Odbywa się nieprzerwanie od 1986 roku w cyklu dwuletnim.

Program tegorocznej edycji obejmuje łącznie 18 wydarzeń, w tym: koncerty i recitale artystów muzyki klasycznej światowego formatu, trzyetapowy konkurs dla młodych adeptów sztuki gitarowej (do 30 roku życia), koncerty z towarzyszeniem AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, lekcje mistrzowskie i prelekcje. Całemu festiwalowi towarzyszą wystawy i prezentacja instrumentów oraz wydawnictw i akcesoriów muzycznych.

Do współtworzenia tegorocznej edycji Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaprosiło łącznie 69 artystów z całego świata - solistów, zespoły kameralne, trzy polskie orkiestry, gwiazdy światowego życia muzycznego spoza grona gitarzystów, wykonawcy tej klasy co: Avi Avital, Chen Reiss, Clarice Assad. W tym roku festiwal uświetnią dwa prapremierowe wykonania koncertów gitarowych napisanych specjalnie na zamówienie festiwalu. Ich kompozytorami są artyści o międzynarodowej renomie: Clarice Assad oraz Marek Pasieczny.

Renoma i poziom konkursu wykonawczego z ponad 30-letnią tradycją, odznaczającego się wymogiem wykonania w finałowym etapie koncertu z orkiestrą, co stawia go w rzędzie nielicznych tego typu wydarzeń na świecie, a uczestnicy konkursu wykonawczego i jego laureaci są jednymi z najczęściej koncertujących gitarzystów.

Nad bogactwem, różnorodnością i najwyższym poziomem prezentowanego programu czuwa dr hab. Marek Nosal- Dyrektor artystyczny festiwalu, na co dzień instrumentalista, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prodziekan Wydziału Wokalno-Instrumentalnego tej uczelni.

Przyświecającym festiwalowi celem jest prezentacja najbardziej wartościowych dokonań współczesnej gitarystyki oraz współczesnych kompozytorów, ukazanie szerokiego spektrum gatunków muzyki gitarowej zarówno w aspekcie obsadowym, jak i stylistyczno-historycznym, promocja osiągnięć najwybitniejszych polskich wykonawców, młodych talentów, polskich wydawnictw muzycznych, dorobku polskich lutników budujących instrumenty koncertowe oraz stworzenie przestrzeni do twórczego dialogu artystów polskich i zagranicznych.

XVII ŚJG - Tychy 2018 - Program koncertów

Niedziela, 21 października

12.00 Koncert w NOSPR

soliści: Marcin Dylla, Łukasz Kuropaczewski
W programie: M.Górecki Arioso e furioso, M.Ponce Concierto del Sur

18.30 Inauguracja w Mediatece
soliści: Brasil Guitar Duo, Marek Pasieczny
W programie: prapremierowe wykonania koncertów C.Assad i M.Pasiecznego napisanych na zamówienie XVII ŚJG

Poniedziałek, 22 października

18.30 Koncert w Mediatece

Cyprien N’tsaï
Rolf Lislevand & Orkiestra Historyczna {oh!} - muzyka A.Vivaldiego

Wtorek, 23 października

18.30 Koncert w Mediatece

European Guitar Quartet

Środa, 24 października

18.30 Koncert w Mediatece

Brasil Guitar Duo & Clarice Assad

Czwartek, 25 października

18.30 Koncert w Mediatece

Wojciech Rysiecki
Marko Topchii
Kwartet Camerata

Piątek, 26 października

18.30 Koncert w Mediatece

Bireli Lagrene & Francesco Buzzurro & Adam Palma

Sobota, 27 października

12.00 Finał konkursu w Mediatece

6 solistów, Aukso

18.30 Koncert finałowy w Mediatece
Laureaci konkursu
Ponte Vecchio: Avi Avital, Chen Reiss, Łukasz Kuropaczewski, Dávid Adorján


Zaplanowane przez organizatora Festiwalu, Miejskie Centrum Kultury w Tychach, koncerty odbędą się w Sali Koncertowej Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy w budynku Mediateki przy al. Piłsudskiego 16. Karnety na cały festiwal oraz bilety na poszczególne koncerty można już nabywać za pośrednictwem portalu ticketmaster.pl oraz w salonach Empik i Saturn/Media Markt.

Miejskie Centrum Kultury

43-100 Tychy
ul. Bohaterów Warszawy 26

tel. 032 327 02 91
fax 032 327 02 91

BM / tychy.info, źródło: MCK

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.