tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Co, gdzie, kiedy?

  • 1 marca 2018
  • 16 marca 2018

Tyszanie wyruszą w Ekstremalną Drogę Krzyżową. Do wyboru 4 trasy

Za nami:

16 marca o godzinie 20.00 rozpocznie się kolejna Ekstremalna Droga Krzyżowa. Organizatorzy tyskiej edycji wydarzenia przygotowali dla uczestników cztery trasy o długościach od 42 do 47 km.

Ekstremalna Droga Krzyżowa - trasa św. Walentego
Ekstremalna Droga Krzyżowa - trasa św. Walentego · fot.


Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na pokonaniu wybranej ponad 40-kilometrowej trasy w nocy i na modlitwie. W milczeniu, zmagając się z bólem, pokonując zmęczenie, czując na twarzy zimny deszcz, idąc pod wiatr, często po leśnych dróżkach.

To droga krzyżowa, która przyjmuje charakter rekolekcji. Wyjątkowy czas, składający się z czterech kroków: wyzwania, drogi, zmagania oraz spotkania. Wyzwanie pojawia się w momencie poznania idei EDK. Podjęcie tego wyzwania prowadzi do drogi. Trzeci krok to zmaganie, które pojawia się, gdy zaczyna brakować sił i trzeba przezwyciężyć swoje słabości. Zwieńczeniem walki jest spotkanie z Bogiem.

Tychy to jedno z kilku miejsc w naszej archidiecezji, gdzie już po raz czwarty grupa zapaleńców opracowała propozycje tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Przygotowano cztery trasy: do Bierunia, Bielska-Białej, Piekar Śląskich, a także tyską:

Trasa św. Walentego wiedzie z Tychów-Żwaków, przez Promnice, Międzyrzecze, Wolę, Harmęże, Pławy, Brzezinkę, Babice, Bijasowice do sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Starym. Do pokonania jest dystans 42 km. Duża część trasy wiedzie przez lasy, a najbardziej przejmującą jest stacja drogi krzyżowej odprawiana przy bramie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Trasa Matki Boskiej Piekarskiej również ma swój początek w Tychach-Żwakowie. Jej uczestnicy przez Wilkowyje, Podlesie, Kostuchną, Ochojec, centrum Katowic, Koszutkę, Józefowiec, Michałkowice i Brzeziny Śląskie udadzą się do sanktuarium Matki Boskiej w Piekarach. Jedną z modlitw odmówią przy katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Trasa liczy 44 km.

Trasa św. Jana Pawła II to trzecia propozycja organizatorów z Tychów. Najdłuższa z proponowanych, bo liczy 47 km. Ci, którzy się z nią zmierzą, wyruszą z Tychów-Żwakowa, by przez Promnice, Kobiór, Goczałkowice, Zabrzeg, Mazańcowice dotrzeć do Starego Bielska. Ta droga prowadzi przez Lasy Pszczyńskie i brzegiem Zalewu Goczałkowickiego.

Trasa św. Marii Magdaleny to nowa trasa zaproponowana przez tyskich organizatorów. Uczestnicy rozpoczną rozważanie drogi krzyżowej w Żwakowie. Stamtąd wyruszą przez Glinkę, Wilkowyje, Mąkołowiec, Czułów, Zwierzyniec, Wartogłowiec, Wygorzele, Jaroszowice, Urbanowice, Cielmice, Paprocany, Zawiść, Śródmieście aż do kościoła p.w. św. Marii Magdaleny. Długość trasy to 43 km.


Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się w piątek, 16 marca mszą świętą sprawowaną o godzinie 20.00 w kościele Ducha Świętego w Tychach-Żwakowie. Pragnących wziąć w niej udział odsyłamy do zapoznania się ze szczegółami zamieszczonymi na stronie www.edk.org.pl.

BM

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.