tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Co, gdzie, kiedy?

  • 6 listopada 2017
  • 26 listopada 2017

"Ad fontes, czyli ku źródłom" - koncert AUKSO Orkiestry Kameralnej

Za nami:

W niedzielę, 26 listopada o godzinie 18.00 zapraszamy do Mediateki na koncert "Ad fontes, czyli ku źródłom" w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Koncert wieńczy obchody Roku Reformacji.

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy · fot.


Za sferę muzyczną koncertu odpowiada AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, która wystąpi w nietypowym dla siebie repertuarze osiemnasto- i dziewiętnastowiecznym, natomiast warstwę tekstową przygotował profesor Zbigniew Kadłubek, który - podążając do źródeł tekstów reformacyjnych - dokonał wyboru, a także wolnego przekładu i adaptacji trzech dzieł literackich rozpiętych pomiędzy XVI a XX wiekiem. Teksty recytował będzie Artur Święs.

Podczas koncertu X Symfonii h-moll Mendelssohna towarzyszyć będzie wiersz cieszyńskiego pastora Jerzego Trzanowskiego (XVII wiek). Dwa dzieła Jana Sebastiana Bacha uzupełni fragment traktatu samego Marcina Lutra „De libertate christiana”, czyli „O wolności chrześcijańskiej” w swobodnym tłumaczeniu i adaptacji Zbigniewa Kadłubka. Natomiast muzyka Edwarda Griega wybrzmi w otoczeniu pieśni/wiersza ewangelickiego teologa Dietricha Bohnhoeffera (XX wiek).

Niecodzienny spektakl muzyki i słowa honorowym patronatem objął Andrzej Dziuba Prezydent Miasta Tychy.

Bilety w cenie 20 zł - normalny, 10 zł - ulgowy dostępne są w punktach sprzedaży Ticketpro na terenie całego kraju (w Tychach w sklepach Empik i Saturn), w sklepie internetowym www.ticketpro.pl oraz w Mediatece na godzinę przed koncertem (w przypadku dostępności miejsc).

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy · fot.


Cykl wydarzeń z okazji Roku Reformacji sygnowany tytułem "Pod znakiem Róży" zorganizowało w naszym mieście Muzeum Miejskie w Tychach we współpracy z Parafią Ewangelicko - Augsburską Apostołów Piotra i Pawła w Tychach. W jego ramach powstała wystawa „Ludzie, wiara, historia. Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej”, którą do 31 grudnia można oglądać w siedzibie Muzeum w Starym Magistracie (pl. Wolności 1), wycieczki oraz XI Tyskie Sympozjum Historyczne.

Przesłaniem cyklu wydarzeń jest przybliżenie historii luteranizmu, a jednocześnie zachęcenie do głębszego poznawania wiary pod znakiem Róży Marcina Lutra, godła reformacji protestanckiej i znaku Kościołów ewangelickich tradycji augsburskiej. Bogate kulturowe dziedzictwo reformacji na ziemi pszczyńskiej pozwala na poznanie i pogłębienie wiedzy o ewangelikach, którzy od XVI wieku do współczesności stanowią ważną część społeczności tego regionu i jej historii.

BM / tychy.info

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.